Tovar

Plastová paleta vyzerá krehko, ale to je len klam

Plastické hmoty sa dnes tešia veľkému záujmu verejnosti vďaka svojim vlastnostiam, ktoré nemožno očakávať od prírodných materiálov. Iste, že napríklad bavlna je ťažko nahraditeľná, a že bavlnené plienky pre dojčatá alebo pyžamá či obliečky poskytujú dokonalý komfort, alebo keramický či porcelánový alebo sklenený hrnček, tanier a vázu nemôžu plasty ničím predohnať, sú však isté situácie, v ktorých sa plastom darí a tie môžu dokonca prírodné materiály úplne vytlačiť z trhu.

drevená paleta

Jedným z príkladov sú plastové palety. Konkurujú dreveným súputníkom v niektorých ukazovateľoch a možno, že by stálo za to si ich tu aspoň stručne vymenovať.

Drevo neunesie toľko – na novú drevenú paletu naložíte náklad s celkovou hmotnosťou až dvetisíc kilogramov. To už je skutočne úctyhodné číslo. Lenže drevená paleta v obehu rýchlo starne a opotrebováva sa a spolu s tým klesá aj jej nosnosť. Za niekoľko týždňov ju musíte stiahnuť z obehu a nahradiť novú. Táto rýchla fluktuácia drevených paliet nie je dobrá, a tak by sa oplatilo nájsť lepšie riešenie. A tým sú práve plastové palety, ktorých nosnosť je viac ako dvojnásobná – až päť ton nákladu.

žaby na palete

Drevo nevyčistíte – pokúšali ste sa niekedy dôkladne vyčistiť nehobľovanú drevenú dosku, zanesenú od šmíru, zeminy a prachu? Ak áno, zrejme sa vám to nepodarilo. Žiadnu paletu z dreva, zašpinenú od rôznych organických či anorganických hmôt a nečistôt dôkladne vyčistiť nemožno, ibaže by ste ju zbrúsili, ale to už nemá so samotným čistením nič spoločné. Plastové palety Schoeller Allibert sú naopak veľmi hladké a čistia sa ľahko od čohokoľvek.

Dĺžka života – s drevenými paletami to nie je žiadna sláva. Rozpadajú sa už po veľmi krátkom čase práce v teréne, a ani sa nepočíta s tým, že by ohľadom dĺžky svojej životnosti trhali rekordy. Proste sa po pár dňoch či týždňoch, v závislosti od vyťaženia, vyhadzujú. Plastové palety naopak vydržia v prevádzke oveľa dlhšiu dobu.