Nezařazené

Farebný domov – vymaľujte múry svojho hradu!

Nepodceňujte silu farieb! Dokážu vylepšiť náladu, upokojiť, ale aj dráždiť. Každá miestnosť v dome slúži inému človeku a účelu a je preto žiaduce ju tomu aj prispôsobiť.
vzorkovník barev

Akú farbu do akej miestnosti??

Predsieňako prvá víta hostí v dome či byte. Je teda veľmi dôležité, aby bola vizuálne príťažlivá a vždy čistá. Steny môžu ostať aj biele, alebo ich laďte do pastelových odtieňov teplých farieb, ako sú vanilková a marhuľová.Vyhnite sa sýtym farbám! Obzvlášť, ak nie je chodba veľmi priestranná a presvetlená slnečnými lúčmi. Tmavé farby by ju zbytočne opticky zmenšili a vyvolali pocity úzkosti.

Kuchyňuspestrite teplými farbami; energickou žltou, výraznou zelenou, alebo napríklad tmavočervenou. Krvavá červená na jednej či dvoch stenách v kombinácii s klasickou bielou vyzerá veľmi atraktívne (sýte farby v kombinácií s bielymi stenami „neťahajú“ oči). Môžete celú miestnosť vymaľovať na oranžovo. Pomarančová a citrónová farba povzbudzujú chuť do jedla! Oranžová navyše popudzuje ku konverzácií, čo sa pri spoločnej večeri vyplatí v podobe rozhovoru o zážitkoch z uplynulého dňa. Kuchyňu nelaďte do modra! Modrá farba tlmí apetít.

Pokiaľ ide o obývačku, kde pulzuje spoločenský život, voľte svetlé farby do malej a tmavé do veľkej miestnosti. Svetložltá farba obývačku opticky zväčší, pričom tmavožltá až okrová ju zmenší, ale zútulní. Oranžová, ako už vieme, podporuje komunikačné schopnosti ľudí, čo prináša pozitívny efekt pri poobedňajšej káve s priateľmi, alebo pri rodinných oslavách. Skúsiť môžete aj hnedú, pistáciovo zelenú, červenú…

Spálňuby ste nemali ladiť do teplých odtieňov. Tie totiž stimulujú mozog k aktivite. Najčastejšie využívané farby do tejto miestnosti sú bledomodrá, nebeská modrá a svieža svetlozelená. Rozširujú malý priestor a upokojujú. To zaručuje, že nemáte pred zaspávaním pocit stiesnenosti a  myseľ sa ľahšie prepne na pokojový režim.
malířské potřeby
Do detskej izby je vhodná svetlofialová alebo biela s rôznymi rozprávkovými motívmi a postavičkami. Príjemná voľba je aj modrá alebo zelená. Tieto farby upokojujú. Ak máte veľmi aktívneho potomka, vyhnite sa oranžovej a žltej. Ak je Vaša ratolesť utiahnutejšia môžete zvoliť veselú svetložltú alebo tmavomodrú v kombinácii so sýtou oranžovou.
Kým sú všetky izby Vášho domova farebne zladené, nič Vás tak ľahko nerozladí.