Nezařazené

Chyba antivírusu

Za nedopatrenie vo vyhľadávaní vírusov v systéme môže chybné detekčné pravidlo. Nová aktualizácia identifikovala niektoré súbory Windows ako napadnuté, čo viedlo k tomu, že boli presunuté do karantény a následne neprístupné pre samotný operačný systém Windows. Hovorkyňa spoločnosti uviedla, že antivírusový program chybne označil spoločnú zložku za malware. Táto zložka je často nesprávne identifikovaná ako malware, čiže škodlivý softvér. Prvotný prejav chyby bolo nesprávne identifikovanie stránky Facebook. Antivírus ju označil za nebezpečnú stránku spojená s phishingom, čo je činnosť zmeraná na lákanie hesiel od užívateľov.

monitor

Dopad na užívateľov

Výsledkom tejto chyby bol trinásťminútový výpadok systému. Pre bežného užívateľa je to krátka doba. Najviac týmto výpadkom utrpeli firmy a spoločnosti. Pre niektoré z nich je i niekoľkominútový výpadok nesmierne citeľný. Istotne tým utrpela i samotná antivírusová spoločnosť Webroot. Tá ubezpečila zákazníkov, že ich antivírusová ochrana nebola prelomená a poskytla online pomoc pre svojich užívateľov. Podľa minuloročných odhadov mala spoločnosť až tridsať miliónov užívateľov, ktorí používali ich antivírusový program. Je veľmi pravdepodobné, že tento rok budú čísla o niečo nižšie.

online

Výsledok

Akoby toho nebolo dosť, systémy samotnej spoločnosti Webroot sa stali preťaženými kvôli uživateľom. Dôvodom boli masívne žiadosti o obnovenie napadnutých súborov, čo vyústilo v pád systému. Všetky súbory boli následne obnovené z cloudových serverov. Užívatelia následne zaplavili sociálne siete nespokojnými správami a rozhorčenými vyhláseniami. Sťažovali sa najmä na samotnú spoločnosť a nedostatočné zabezpečenie. Zdá sa, že nakoniec tým najviac utrpela práve spoločnosť Webroot. Konkrétne jej reputácia, dôveryhodnosť a spoľahlivosť, ako firma, ktorá poskytuje antivírusové služby. Vyhlásila, že z chyby sa poučili a podobný prešľap sa už nebude opakovať.